Довідник термінів

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Зараз є 17 термінів що починаються з літери Д.
• Державні підприємства (державні корпорації та квазікорпорації, що належать урядовим підрозділам)
це НІП, що обслуговують бізнес. Вони зазвичай створюються і керуються асоціаціями підприємств, на діяльність яких вони призначені рекламувати, наприклад, торговельні та сільськогосподарські палати, виробництво або торгові асоціації. Ці NPI зазвичай фінансуються за рахунок внесків або підписки від зацікавлених підприємств, які надають "інституційну" підтримка їх досліджень та розробок. Однак НПІ, які виконують подібні функції, але є контролюються або в основному фінансуються урядом - наприклад, якщо вони залежать від їх існування за допомогою спільного гранту від уряду - повинно бути включено в державний сектор.

• Державна інноваційна політика
діяльність держави, спрямована на створення соціально-економічних, організаційних і правових умов для ефективного відтворення, розвитку й використання науково-технічного потенціалу, забезпечення впровадження сучасних екологічно чистих, безпечних, енерго- та ресурсозберігаючих технологій, виробництва та реалізації нових видів конкурентоздатної продукції (запропоновано на підставі змісту ст.3 Закону України «Про інноваційну діяльність»)

• Державна інноваційна фінансово-кредитна установа
установа, утворена з метою здійснення фінансової підтримки інноваційної діяльності суб’єктів господарювання різних форм власності, а також залучення вітчизняних та іноземних інвестицій для розвитку реального сектору економіки, підвищення вітчизняного потенціалу з експорту продукції, що виробляється на підприємствах галузей національної економіки, захисту та підтримки національного товаровиробника (пп.1,7 Статуту Державної інноваційної фінансово-кредитної установи, затвердженого постановою КМУ від 15 червня 2000 року № 979 ) URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/979-2000-%D0%BF

• Державна допомога суб’єктам господарювання
підтримка у будь-якій формі суб’єктів господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів, що спотворює або загрожує спотворенням економічної конкуренції, створюючи переваги для виробництва окремих видів товарів чи провадження окремих видів господарської діяльності ( п. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання") 

• Державна дослідницька інфраструктура
об’єднання наукових установ та (або) вищих навчальних закладів державної форми власності, що створюється з метою оптимального використання їхніх ресурсів (кадрів, матеріалів, устаткування, обчислювальних ресурсів та зберігання банків даних і знань) та координації їх ефективного використання для проведення наукових, науково-технічних досліджень і науково-технічних розробок на найвищому рівні, а також забезпечення спільного проведення заходів щодо якісної підготовки фахівців у відповідних галузях знань.(Про наукову і науково-технічну діяльність: Закон України від 26.11.2015 р. № 848-VIII. п. 6, ч. 1 ст. 1.) URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/848-19#Text

• Державне регулювання інноваційної діяльності
система дій суб’єктів державної інноваційної політики, спрямована на створення необхідних умов для комплексної реалізації інноваційної діяльності в Україні (запропоновано на підставі змісту ст.6 Закону України «Про інноваційну діяльність»).

• Децентралізація
передача владних повноважень органами державної влади органам місцевого самоврядування (Децентралізація влади: порядок денний на середньострокову перспективу. Аналітична доповідь. Авт.: Жаліло Я.А., Шевченко О.В., Романова В.В. та ін. Київ : Національний інститут стратегічних досліджень, 2019. 115с).

• Договір комерційної концесії
це договір за яким одна сторона (правоволоділець) зобов’язується надати другій стороні (користувачеві) за плату право користування відповідно до її вимог комплексом належних цій стороні прав з метою виготовлення та (або) продажу певного виду товару та (або) надання послуг (ст. 1115 ЦК України)

• Договір на створення і передачу науково-технічної продукції
це договір  за яким одна сторона (виконавець) зобов'язується виконати зумовлені завданням другої сторони (замовника) науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (НДДКР), а замовник зобов'язується прийняти виконані роботи (продукцію) і оплатити їх (ст. 331 ГК України)

• Договір про партнерство з науковим парком
договір між науковим парком і суб’єктами господарювання щодо умов участі суб’єктів господарювання у процесі розроблення та виконання проєктів наукового парку(Порядок погодження рішення про створення наукового парку: затв. постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 р. N 93. Офіційний вісник України. 2010 р. № 8. Ст. 393.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1563-17#Text

• Договір про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності
це договір за яким одна сторона (особа, що має виключні майнові права) передає другій стороні частково або у повному складі ці права відповідно до закону та на визначених договором умовах (ст. 1113 ЦК України)

• Договір про передачу ноу-хау
це договір, за яким здійснюється передача права на використання повністю або частково конфіденційних знань, що містять відомості технічного, технологічного, комерційного, виробничого, адміністративного, фінансового характеру, зацікавленим особам (Бєгова Т. І. Поняття «ноу-хау» і договір про його передання : монографія. Х. : Право, 2009. 160 с.).

• Договір про створення за замовленням і використання об’єкта права інтелектуальної власності
це договір за яким  одна сторона (творець — письменник, художник тощо) зобов’язується створити об’єкт права інтелектуальної власності відповідно до вимог другої сторони (замовника) та в установлений строк (ст. 1112 ЦК України)

• Договір про трансфер технології
договір, укладений у письмовій формі між особами, яким належать та/або яким повністю чи частково передаються майнові права на технологію або її складові (ст. 1 ЗУ «Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій»)

• Дослідники
це професіонали, які займаються концепцією або створення нових знань, продуктів, процесів, методів та систем, а також в управлінні відповідними проектами.

• Дослідницька інфраструктура
сукупність засобів, ресурсів та пов’язаних з ними послуг, які використовуються науковим співтовариством для проведення досліджень на найвищому рівні, що охоплює найважливіші об’єкти наукового устаткування та обладнання або набори приладів, ресурси, що базуються на знаннях (колекції, архіви, депозитарії або банки даних наукової інформації), інфраструктуру, засновану на технології комунікацій (грід, комп’ютери, програмне забезпечення і мережевий зв’язок), та інші структури унікального характеру. Дослідницькі інфраструктури можуть бути локально розташованими, віртуальними або розподіленими (організована мережа ресурсів), державними або приватними. Дослідницькі інфраструктури можуть входити до міжнародних мереж(Про наукову і науково-технічну діяльність: Закон України від 26.11.2015 р. № 848-VIII. п. 9, ч. 1 ст. 1.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/848-19#Text

• Дослідницький парк
здійснює неприбутковий, фундаментально-прикладний науковий трансфер. Проекти та розробки мають прикладне значення на довгострокову перспективу - понад 10 років. Визначальною щодо створення та розвитку технопарку є державна підтримка(Бойко О. М. Технологічні парки як механізм стимулювання інноваційної діяльності реального сектору економіки держави. Економіка і управління. 2016. № 3. С. 39.). URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/econupr_2016_3_7